Mekan Adı

Merinos Enerji Müzesi

Merinos Enerji Müzesi

Merinos Enerji Müzesi

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Merinos Parkı Kuzey Kapısı BURSA 0224 716 37 22
iletisim@bursamerinosenerjimuzesi.com
Bursa / OSMANGAZİ

Açıklama

Bursa Merinos Enerji Müzesi , Bursa Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası’na elektrik üretimi sağlayan 3200 metrekarelik alana sahip elektrik santrali binasında 7 Eylül 2012 tarihinde açılmıştır. Müze tasarımı iki temel noktadan hareket eden bir kurgu ile ortaya çıkmıştır. Bunlardan birincisi tarihi öneme sahip atıl durumdaki makinelerin orijinal yapısının bozulmadan korunması , ikincisi ise elektrik santralinin bir müze olarak yaşamasını sağlayacak olan tasarımsal niteliklerin oluşturulması olmuştur.

Müzede ; Elektriğin , medeniyetin gelişimi ve değişimi üzerindeki etkisinin yansıtılması hedeflenmektedir. Gündelik hayat ve sanayi üretim gereçleriyle elektrik enerjisi olgusunun önemini vurgulamak , müzenin bir başka amacı olmu, sergilenen objeler bu doğrultuda seçilmiştir. Müzede elektrik santralinin gerçek işlerliğinin yanısıra Bursa’da elektrik tarihi ; Dünya’da,Türkiye’de ve Bursa’da elektrik tarihi elektrik öncesinde kullanılan aydınlanma araçları ve elektrik enerjisinin üretim safhaları fotoğraf , animasyon ve canlandırmalar ile aktarılmaya çalışılmıştır.
Kavanoz Boyama Atölyesi

Çocuklarınızla keyifli ve farklı bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız sizi Enerji Müzesinde kavanoz boyamaya bekliyoruzzzz.

Nasıl mı yapıyoruz, bir kavanoz getirene boyadığı kavanozu hediye ediyoruz.İçindeki mumda bizden..

Bu Mekandaki Güncel Etkinlikler

Bu Mekandaki Geçmiş Etkinlikler