Mekan Adı

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Gaziakdemir Mahallesi, Merinos Cd. No:11, 16190 Osmangazi/Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Dogu Kapısı 0224 716 37 18

Bursa / OSMANGAZİ

Açıklama

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Dogu Kapısında yer alan  Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesinde;

Açılışının 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirildiği, Cumhuriyet ve Bursa tarihinin sembol işletmelerinden biri olan Merinos Yünlü Müessesi restore edilerek müze mimarisine uygun bir biçimde tasarlanmıştır.

Söz konusu olan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi  14 Ekim 2011 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açmış bulunmaktadır.4 ana bölümden oluşan Tekstil müzesinde her bölümde sırası ile merinos koyunundan alınan kirli yün yapağının hangi aşamalardan geçerek yünlü kumaşlara dönüştügünün hikayesi anlatılmaktadır.Aynı zamanda bahsi gecen bölümlerden  ayrı olarak Atatürk odası,müdür odası,Bursa  ipekçiliğinin geçmişine ayna tutan aynı zamanda salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri kozadan ipek çekimi ile birlikte ipekli dokuma da ipek bölümünde ziyaretçilerimiz tarafından görülebilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eliyle yaptığı son açılış olması bakımıyla ayrıca bir önem kazanan Merinos Yünlü Müessesi ,bugün Tekstil Sanayi Müzesi olarak Cumhuriyet hafızasına yolculuk etmek isteyen siz değerli ziyaretçilerini ağırlamaktan onur duyacaktır.

Müze ziyaret saatleri: 09:00- 17:30

Bu Mekandaki Güncel Etkinlikler

Bu Mekandaki Geçmiş Etkinlikler